Staff List and Classes

 

School Staff: 2020-21


Head Teacher

Miss Janine Kenna
(Designated Safeguarding Lead)

Deputy Head Teacher

Mrs Angie Mackay
(Curriculum & Assessment Lead and Deputy Designated Safeguarding Lead)

Leadership Team

Miss Claire Higgins (Inclusion Manager/Deputy Designated Safeguarding Lead)
Mrs Michele Prior (EYFS Lead)
Mrs Zoe Newnham (Lower school phase leader Years 1, 2 & 3)

 

Y6

Scholastica 

 Mrs Fuller (Mon, Tues, Weds)
 Mrs Mackay/Mrs Vosper (Thurs, Fri)

Aidan

 Miss Nash

Y5

Ninian

 Miss Doughty

Teresa

 Mrs Ciezarek

Y4

James

 Mrs Stroud

Osmund

 Mrs Gleeson (Mon, Tues)
Mrs Morrison (Wed, Thurs, Fri)

Y3

Hugh

 Mr Clerkin

Nicholas

 Miss McDonald

Y2

Francis

 Ms Sookur

Ignatius

 Mrs Newnham

Y1

Susanna

 Mr Coombes

Helena

 Miss Correia

YR

 

 

Nursery

Elizabeth

 Mrs Newman

Rose

 Mrs Prior
 St Mary, St Anne & St Joseph
 Mrs Savage

 

Administrative Staff


Mrs Margot Aldred –Attendance and Admissions Officer
Mrs Sarah Powell – PA to Headteacher and School Administrator
Mr Gabriel Toyos - School Business Manager
Mrs Maggie Thomson - Bursar/Consultant School Business Manager
Mr Nigel Swain- Caretaker
Mrs Ceylan Luke- Data Administration and Clerk to Governors

Specialist subject teachers

Mrs Maria Lovett - Spanish teacher
Ms Joanna Reuss – Music teacher
Mr Jake Walton – MSSP (Merton School Sports Partnership)
Mrs Clare Brierly (PPA cover)
Mrs T Ryan (PPA cover)

Teaching Support Staff


EYFS

Mrs Raya Dimitrova
Mrs Rumy Andonova
Mrs Jo Sleet
Mrs Monika Modzelewska
Mrs Emma Flynn

KS1

Mrs Lynnette Craughwell
Miss Natalie Hudson
Mrs Helen Nash
Mrs Vineetha Purayil 
Mrs Urszula Filipiuk
Ms Stefani Carella

KS2

Mrs Ludmilla Aleshina-Lavelle
Mrs Wioletta Ospelt
Mrs Laura Corbett-Hassit
Mrs Gillian Power
Mrs Anne Groombridge
Mrs Joanne Newman
Mrs Gerlinde Sansum
Mrs Natasha Kemp
Mrs Marianne Nelson
Mrs Berta Rodriguez-Crespo
Ms Dominika Szczepaniak
Mrs Shirley Leon
Mrs Jennifer Dinger
Mrs Lynnette Craughwell
Mrs Hayley Faust
Miss Alison Kenna

Fisher Fun Club

Miss Michelle Luke-Bannerman
Mrs Sharon Townsend-Hall
Mrs Karen Goodson
Mrs Joanne Newman
Mrs Jacqui Beale

Fisher Fun Club Breakfast

Mrs Kitsa Powell
Miss Emma Dunleavy
Mrs Syeda Choudhury
Mrs Jacqui Beale

Lunchtime support staff

Mrs Karen Goodson
Mrs Kitsa Powell
Miss Emma Dunleavy
Mrs Jacqueline Beale
Mrs Syeda Choudhury
Mrs Nawal Maouche
Mrs Mary Harper
Mrs Lisa Anderson
Miss Rebecca Chieruzza
Ms Marie Macmillan
Miss Assuntina Cardazzone
Mrs Emma Flynn

Kitchen team

Miss Emma Gurney
Miss Holly Bartholomew
Miss Sharon Terry